Odisha Link
Bridging the Missing Links in Odisha

ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩: ରୋଭର ପ୍ରଜ୍ଞାନ୍‌କୁ ନେଇ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ଏକ ବଡ଼ ତଥ୍ୟ

ଏହା ପରେ ମିଶନ ଚନ୍ଦ୍ରୟାନ-୩କୁ ନେଇ ଇସ୍ରୋ ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରିଛି।

ଓଏଲ୍‌ ବ୍ୟୁରୋ: ସାରା ବିଶ୍ବ ଦେଖିଲା ଭାରତର ପରାକ୍ରମ। ଦେଶର ଗଳିକନ୍ଦିରେ ଉତ୍ସବର ମାହୋଲ। ସବୁଠି ଖୁସି ଆଉ ଖୁସି। କାରଣ ଇତିହାସ ରଚିଛି ଇସ୍ରୋ। ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠରେ କରିଛି ସଫ୍ଟ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ। ଏହି ସଫଳତା ପରେ ଭାରତର ଚନ୍ଦ୍ରଯାତ୍ରା ସ୍ୱପ୍ନ ସାକାର ହୋଇଛି। ଆଉ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ଦେଶ ଭାବେ ଚନ୍ଦ୍ରର ଦକ୍ଷିଣ ମେରୁରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଭାରତ। ଏହା ପରେ ମିଶନ ଚନ୍ଦ୍ରୟାନ-୩କୁ ନେଇ ଇସ୍ରୋ ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରିଛି।

ଲ୍ୟାଣ୍ଡରରୁ ଅଲଗା ହେବା ପରେ ଚନ୍ଦ୍ରରେ ବୁଲୁଛି ‘ପ୍ରଜ୍ଞାନ’। ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିବା ପାଇଁ ରୋଭର ଘୁରି ବୁଲୁଛି। ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ଚାଲିବା ବେଳେ ଗାତରେ ପଡ଼ିଥାନ୍ତା ରୋଭର ପ୍ରଜ୍ଞାନ୍‌। ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଚଲାପଥରେ ଥିବା ୪ ମିଟର ବ୍ୟାସ ବିଶିଷ୍ଟ ଗାତରେ ପଡ଼ିଥାନ୍ତା। ତେବେ ରାସ୍ତାରେ ପଡୁଥିବା ଗାତକୁ ଚିହ୍ନି ପାରି ବାଟ ବଦଳାଇ ରୋଭର ପ୍ରଜ୍ଞାନ୍‌ ପୁଣି ଆଗକୁ ବଢ଼ିଥିଲା।

Leave A Reply

Your email address will not be published.